12 липня — день Петра і Павла, він овіяний історичними та біблійно фактами, легендами і народними оповідями. Варто згадати деякі з них.
Чи то бувальщина, чи то правда…
Святий Петро був братом апостола Андрія Первозванного, він вів просте життя, поки брат Андрій не привів його до Ісуса в числі перших дванадцяти апостолів Божих. За пророцтвом Ісуса, після Таємної вечері Петро відрікся від свого вчителя і здав його воїнам. З Воскресінням Хрестовим гріхи були прощені Петру і він отримав від Ісуса пастирську владу, почав активно вести проповідницьку діяльність на Сході.
Святий Павло не був апостолом і не знав Ісуса під час життя, за походженням він — зі славного римського роду, добував на життя виготовленням наметів. Павло зневажав християн і брав участь у їх арештах, побиттях. Одного разу, переслідуючи інакомислячих по дорозі в Дамаск, римлянин побачив небесне світло і осліп, а в цей же час почув небесний голос з докорами про переслідування Бога. Павло переосмислив своє ставлення до християн, прийняв їх віру і став молитися. За легендою, він повернув зір, став проповідувати християнство і подарував невіруючим язичникам багато чудесних зцілень.
Обидва місіонера — Петро і Павло були схоплені правлячими владою і піддані карі за проповідницьку діяльність. Після цього церква визнала їх святими, а в православному календарі виникло свято Петра і Павла, що відзначається 12 липня.
Святі захисники
Народні повір'я говорять про те, що святі Петро і Павло допомагають своєчасно зібрати урожай, саме цей день стає початком жнив у багатьох зернових районах України. Є навіть такі оповіді:
«Святий Петро за плугом ходить, Святий Павло волів водить…».
Про жнива відома одна старовинна легенда про Святого Петра і Бога:
«Якось під час жнив йшли вони по землі і побачили двох дівчат: одна з них жала пшеницю, а інша спала під стогом сіна. Пройшовши далі, вони побачили і двох хлопців, один з яких працював, а другий дрімав у затінку під возом. Святі вирішили спарувати молодих людей, при цьому працьовита дівчина дісталася ледареві, а лінива — навпаки — працьовитому хлопцю, для того, щоб обидві пари з голоду не померли. З тих пір в народі кажуть, що чоловік і дружина в сім'ї завжди протилежні по любові до роботи.»
Християнські повір'я свідчать, що святі захисники піклуються про домашніх тварин, тому цей день здавна вважається святом пастухів. Його завжди активно святкували діти і підлітки, матері з ранку пекли їм знамениті українські мандрики — пиріжки з сиром і сметаною. Вони брали мандрики з собою, викопували посеред толоки місце обіду — «Петра», всі разом сідали навколо і пригощали один одного смакотою.
Про це також є примітна легенда:
«Якось подорожуючи, Петро і Павло прилягли в обід під деревом на відпочинок. У той час зозуля непомітно підлетіла і вкрала з торбинки Мандрик, але з'їсти не змогла, так як поперхнулася. Відтоді й кажуть люди: «На Петра-Павла зозуля мандриком поперхнулася», — ця приказка про те, що з середини липня птах перестає кувати.
Святкування дня Петра і Павла
День Петра і Павла — це християнське свято, воно не входить в число державних, однак багато жителів України, які відносять себе до християн, святкують і шанують цей день.
|